Alparslan Babaoğlu
Doğum Tarihi:1376/1956
Özgeçmişi

1957 yılında Ankara'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ankara ve Erzurum'da tamamladı. Devlet bursuyla gönderildiği İngiltere'deki Elektronik Mühendisliği eğitimini 1979 yılında, aynı dalda yüksek lisans eğitimini 1980 yılında tamamlayarak yurda döndü. Kasım 2011'de yönetici olarak görev yaptığı kamu kurumundan emekli olan Alparslan Babaoğlu, evli olup Elif ve Burak'ın babasıdır.

1984 yılında Topkapı Sarayı Nakışhanesi'ne devam ederken başladığı ebru yapımını o tarihten bu yana aralıksız sürdürmektedir.

1985 yılında ustası Mustafa Düzgünman'la tanıştı ve 1989 yılında kendisinden ebru sanatının icrası ve öğretilmesi konusunda icazet aldı.

İlk kişisel sergisini 1990 yılında Topkapı Sarayı’nda açtı. Aynı yıl Washington D.C.’de ikinci, 1991 yılında memleketi olan Çorum’da üçüncü, 1999 yılında Yıldız Sarayı Çit Kasrı'nda dördüncü ve 2011 yılında Cemal Reşit Rey Konser Salonu Fuayeleri'nde beşinci kişisel sergisini açtı. Sayısız karma sergiye katıldı.

Ebru sanatının, ustası Mustafa Düzgünman'la kemal noktasına ulaştığına inanmakta olup, ustalarının izinde ve Türk ebru geleneğine bağlı ebru yapan Alparslan Babaoğlu, ustasının ebrularının benzerlerini yapmaya çalışmanın yanı sıra, "boya olarak ezilmiş varak altın kullanılması" gibi özgün çalışmalarla eskiden yaygın olmasa da kullanıldığı bilinen "aynı kağıdın her seferinde farklı bir bölgesini ebrulamak suretiyle minyatürler yapılması" ve "katı' tekniği ile kalıbı çıkartılan hüsn-i hat örneklerinin ebru ile yapılması" gibi çalışmalar yapmaktadır.

"EBRU İSTANBUL" isimli bir ebru kitabı hazırlamış ve bu kitap, İstanbul Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından 2008 yılında yayınlanmıştır.

Sadreddin ÖZÇİMİ, İsmail TİRKEŞ, Uğur TAŞATAN ve Nihal TÜRE’ye icazet vermiştir.

Bir dönem Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Bölümü’nde ebru dersleri vermiştir.

Cumhurbaşkanlığı, TC Merkez Bankası ve Albaraka Türk Katılım Bankası koleksiyonlarında eserleri bulunan sanatçı aynı zamanda TC Kültür ve Turizm Bakanlığı 2013 yılı Kültür ve Sanat Büyük ödülü sahibidir.

  

Aldığı İcazetler

Ebru
İcazet aldığı hocası: Mustafa Düzgünman (1368 / 1989)