Meryem Uçar
Özgeçmişi

1990 yılında doğdu. İlk, orta ve lise tahsilinin ardından İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden bölüm 2. olarak mezun oldu.

2011 yılında Uygulamalı Türk İslam Sanatları Kütüphanesinde Uğur Taşatan ile ebru eğitimine başladı. Buradaki eğitimine devam ederken, 2013 yılı itibariyle Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisinde Alparslan Babaoğlu danışmanlığında Uğur Taşatan gözetimindeki derslere katıldı. 2014 yılında Alparslan Babaoğlu’ndan ebru icazeti aldı.
2012 yılından beri Uygulamalı Türk İslam Sanatları Kütüphanesinde Şehnaz Özcan’dan tezhip dersleri almaktadır.

Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen 8 Mart 2014 Kadınlar Günü sergisi ve Geleneksel Sanatlar Akademisinin 15 Haziran 2014 yılsonu öğrenci sergisinde ebru eserleriyle yer aldı. 17. Devlet Türk Süsleme Sanatları Ebru Yarışmasında eseri sergilenmeye değer bulundu. Geleneksel Sanatlar Derneği’nin düzenlemiş olduğu Geleceğin Ustaların Yarışması’nda da 4.’lük ödülüne layık görüldü.

Halen Uygulamalı Türk İslam Sanatları Kütüphanesinde ve Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi’nde Uğur Taşatan ile birlikte ebru dersleri vermekte olan Meryem Uçar Klasik Türk Ebru geleneğinde hocalarından feyz alarak çalışmalarına devam etmektedir.

Aldığı İcazetler

Ebru
İcazet aldığı hocası: Alparslan Babaoğlu