Minyatürün Yapılışı ve Minyatürde Kullanılan Malzemeler

Geleneksel minyatür eserinin hazırlanması için eskiz kâğıdına mürekkep ve fırça yardımıyla kompozisyon çizilir. Hazır olan çizim, kömür tozuyla veya iğneli kalıp yöntemiyle kâğıda aktarılır. Minyatür deseninin mürekkep ile tahrirleri yapılır. Öncelikle altın zeminler varsa onlar boyanıp mührelenir, sonra zemin boyaları vurularak iç ve dış mekândaki detaylar işlenir. Son olarak portreler ile tel tel ifade edilecek olan saç, kaş, kürk gibi detaylar belirtilir.Günümüzde ise sanatçının tercihine göre çeşitli teknikler kullanılır.

Boya: Minyatürün yapılışında eskiden toprak boyalar kullanılır; toz halindeki bu boyalar geleneğimizden gelen boya ezme usûlü ile hazır edilir; sabitlenmesi için de yumurta sarısı veya Arap zamkı ile karıştırılırdı. Yalnız yumurta sarısı ile hazırlanan boya kuruduktan sonra tekrar kullanılmadığı içindaha sonra tutkal kullanılmış; tutkala pekmez veya üzüm suyu karıştırılarak boyalarda parlaklık sağlanmıştır. Tutkal ile hazırlanan boya kuruduktan sonra istenildiği zaman su ilave edilerek tekrar kullanılmıştır. Ayrıca farklı renklerdeki mürekkeplere de minyatür sanatında yer verilmiştir. Günümüzde ise sulu, akrilik, guaş, taş boya gibi birçok su bazlı boyalarla minyatür yapılmaktadır.

Altın:  Kitap sanatlarımızda altın ve gümüş, ezilip-sürülme, yapıştırma, serpme veya elekten geçirme teknikleri ile kullanılmıştır. En iyi sonuç yirmi dört ayar altın ile alınır; ayarı düşük olan ve gümüş ile karıştırılan altınlarda ise rengin daha açık olmasının yanında, rutubetli bir yerde bırakıldığında zamanla kararır. Bakır ile karıştırılarak elde edilen altın, bakır oranı fazla ise zaman içinde zemini yer vekâğıdın parçalanmasına sebep olur.

Fırça: Minyatürde boya kullanmak, tahrir çekmek ve ince hatları çizmek için ayrı ayrı fırçalar kullanılır. Eskiden güvercin kanadı kamışına geçirilen üç aylık kedinin ense tüyünden hazırlanan fırçalar kullanılırken, günümüzde samur fırçalar kullanılmaktadır.

Kâğıt: Minyatürde boyaların kolay ve kıvamında sürülmesi, kâğıda tam sinmesi ve renklerin solmadan muhafaza edilmesi için aharlı ve mühreli kâğıtlar kullanılır. Papirüs, parşömen, fildişi gibi farklı malzemeler üzerine de minyatür yapılmıştır.

Mühre:Kâğıdın yüzeyindeki pürüzleri gidermek, çatlamasını önlemek, boyaların sabitlenmesini ve renklerin daha parlak görünmesini sağlamak amacıyla, cam veya çakmaktan yapılmış âlettir. Kâğıtlar mühre ile cilalandıktansonra bekletilirve kullanılmaya uygun hâle gelir.